III. İlke_1: Güç ile değil otorite ile yol göster

Markus, ilkeyi okuduktan sonra, “İkisi de aynı şey değil mi, Usta?” diye sordu,

Barnabas, ““Kesinlikle değiller,” diye yanıt verdi. “Aslına bakarsan birbirlerinden oldukça farklılar. Dur da sana açıklamaya çalışayım. Güç, karşındaki insan bundan hoşlansa da hoşlanmasa da kendi iradeni onun üzerinde uygulamak için zor kullanmandır. Sahip olduğun konum nedeniyle onlardan yapmanı istediğin şeyi yaparlar. Sahip olduğun konum onları, istediğini yaptıklarında ödüllendirmeni ya da bazı durumlarda, istediğin şeyi yapmadıklarında cezalandırmanı sağlar.

“ Otorite ise, irâdeni ortaya koyman ve insanların bunu kabul ederek, herhangi bir zorlamaya ihtiyaç duymadan isteklerini yerine getirmeleridir.

“Güç, tıpkı hükümetlerde ya da orduda olduğu gibi birisine verilebilir ya da birisinden bir başkasına aktarılabilir. Diğer yandan ise otorite, adanmışlık ve sadakat ile gelir.

“Bu dünyadaki büyük başarıların tamamı otoriteye sahip insanlarla yaratılabilir. Bu insanlar yol gösterir ve diğerleri onları izler. ”

“Peki, insanlar üzerinde bu tür bir otoriteyi nasıl kazanacağım, Usta?”

“Birinci ve ikinci tabletlerde yazılı olanları uygulamak son derece sağlam bir temel kurmam sağladı, insanların her zaman kendilerine söyleneni değil gördüklerini yaptıklarını unutma. Bu nedenle onlara verdiğin mesaj için bir model oluşturmalısın. İnsanlara, onlara örnek olarak liderlik yap.

Share this: