III. İlke_2: Güç ile değil otorite ile yol göster

“Otorite, senin nasıl bir insan olduğunla, karakterinle, güvenilirliğinle ilgilidir.

Güç alınıp satılabilir ama otoritenin, daha önceden de söylediğim gibi kazanılması gerekir. İlk iki ilkeyi kullanarak, bütün hafta boyunca adamlarını güç kullanarak değil otorite ile ‘yönlendirmeye çalış, ”

Markus, bir süre kendine anlatılanları düşündükten sonra, “Bu, sahip olduğum konumu asla kullanmamam gerektiği anlamına mı geliyor?” diye sordu.

“Hayır, Markus. Sahip olduğun konumun sana verdiği gücü kullanman gereken zamanlar olacak ama bunu otoriten sarsıldığı için yapmayacaksın.

“İlk başta bunu anlamanın zor olduğunu biliyorum. Yalnızca, otorite kullanarak liderlik etmeyi öğrenme sürecinin tamamı kalpte meydana gelen bir değişimden ibarettir. Bazıları bu değişimi kolayca başarabilirler; bazıları ise biraz daha fazla zamana ihtiyaç duyar. Fakat ne olursa olsun, istisnasız olarak en iyi, en mükemmel ve en saf biçimde, güç ile değil otorite ile eyleme dökülür.”

“Sanırım anladım, Usta.”

Barnabas, ayağa kalkarken, “Güzel,” dedi. “Şimdi işinin başına git. Saat geç oldu. Önümüzdeki hafta yeniden buluşacağız ve ben yıldız öğrencimin ne kadar başarılı olduğunu göreceğim.”

Share this: